2019. május 7., kedd

Citromfű- kólafűszer ivólé


Hozzávalók:
  • 4 liter víz,
  • 50 dkg cukor
  • egy nagy csokor citromfű
  • egy jó maréknyi kóla fűszernövény
  • citromsav kb. 1/2 evőkanál
  • 2 citrom leve, reszelt héja

Elkészítés:






A vízből és a cukorból szirupot főzünk, majd hozzáadjuk az aprított leveleket és a reszelt citromhéjat. 









Kb. 5 percig főzzük, majd levesszük a tűzhelyről. Hozzáadjuk két citrom levét.









Egy kevés levet és a citromfű felét, de akár az egészet turmixgépbe tesszük. 















Jó simára összeturmixoljuk. 














Visszaöntjük a fazékba, és hagyjuk lefedve 20 percet állni. Természetesen le is szűrhetjük, nem muszáj bele turmixolni a leveleket.









Mivel maradt még levél is az ivólében, leszűrjük.





Tisztára mosott üvegekbe mérjük ivólevünket, és azonnal lezárjuk az üvegeket.
Befőző automatába tesszük, és elindítjuk 80 fokon, 20 percig.



Ezután felcímkézzük és mehetnek az ivólevek a helyükre.
Nagyon finom, kellemes ízű italt kaptam. Íze nagyon hasonlít az Ice teához, így nyáron behűtve kellemes és egészséges szomjoltónk lesz.

Fogyasztás előtt jól hűtsük be és rázzuk is fel!!

Citromfű – A nyugalom növénye


A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű.

Idegesség, álmatlanság ellen is jó. Kedveltsége miatt a citromfüvet 1988-ban az év gyógynövényének választották. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított. Ehhez jön még a citromfű illóolaja, ami baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását a következő területeken javallja: idegrendszeri alapú alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajak herpesz esetén.

Egyéni adottság kérdése, hogy a stressz fizikai jelzései a test mely részéről érkeznek hozzánk. Mindenesetre meglehetősen gyakori, hogy a gyomor, az emésztőrendszer sínyli meg legelőszőr túlhajszolt életmódunkat. Ilyenkor a gyomortájéki szorító érzést, az esetenkénti görcsös fájdalmakat jól oldja a citromfűből készített tea, mely egyben az étvágyat is serkenti. Levelei jól kombinálhatók más növényekkel, és az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt kölcsönöz a belőle készített italoknak.

Ideggyengeségi, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfű kúrát, esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodt és kiegyensúlyozott lesz, ilyenkor még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. A növény leveleiből készült tea a diákoknak is segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is.

Szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés jellegzetes tünetei a stresszel teli életmódnak. Ebben az esetben a citromfű illóolajából készíthetünk masszázs olajat mellkasunkra, vagy egész testünkre. A teához hasonlóan lelkiállapotunkra hat pozitívan, ha aromalámpában 4-5 cseppjét párologtatjuk. Külső alkalmazásainak felsorolásából semmiképpen nem hagyhatjuk ki a fürdő hatásosságának hangsúlyozását. Az anyukák egészen biztosan ismerik a kisgyermekek fáradtságának azt a fázisát, amikor a pici szinte mozgáskényszerben szenved; nos, a citromfű fürdő ebben az esetben is meghozza a kívánt hatást.

Cola-fűszer (Artemisia abrotanum var. maritima) – Az emésztés segítője


Télálló, évelő és örökzöld növény. A levelek intenzív kóla illatot árasztanak, elég csak hozzájuk érni. A gyerekek imádják ezt a növényt! Levelei illóolajokat tartalmaznak, melyek távol tartják a repülő rovarokat. A középkorban szent növénynek tartották és afrodiziákumnak használták.

Gyógynövény is, mely segíti az emésztési folyamatokat.

Tiszta szeszbe vagy pálinkába áztatva a leveleit kóla ízű alkoholos italt kapunk.

Megjegyzés: Ha még fokozni szeretnénk, akkor tehetünk egy kis csokornyi mentát is hozzá, de készíthetjük külön-külön is mindegyik növényből.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése