2019. július 9., kedd

Kajszilekvár Weninger lekvárfőző betétben



Hogyan készül a befőzőautomatában a lekvár?


Alulra a befőzőbe tenni kell 9-10 liter vizet.  Ráhelyezzük a lekvárfőző edényt. Az edény nem ér a vízbe, tehát nem főzni fogjuk a lekvárt, hanem gőzölni!
Max. 6 kg gyümölcs mehet bele egyszerre. Tető nem kell rá!


A befőzőautomatát az Entsaften-re kell állítani (legutolsó), hogy folyamatosan forrjon a víz a lekvár alatt. Az időkapcsolót pedig a Dauerbetrieb-re kell állítani. Ezt úgy tudod, ha visszafelé tekered a kapcsolót. Így az időt nem méri, azt nekünk kell figyelni.

1 óra múlva


Baracknak kb. 3 óra kell így.
A víz is kb. ennyi időre elég az automatában.

2 óra múlva hozzáadjuk a cukrot




3 kg barackhoz én így 1,5 kg cukrot tettem most, 2 tk. citromsavat, és 3 cs. vaníliás cukrot.
A cukrot és a többi hozzávalót, az utolsó órában adjuk hozzá (nálam 2 óra letelte volt ez), előtte én botmixerrel át szoktam dolgozni, mert a „sima” lekvárt eszi meg csak ez a finnyás banda. =D

Elkészült


Mikor lejárt a 3 óra, üvegezem, zárom, és mennek az automatába dunsztolásra, ami 95 fok és 30 perc.


Ezután irány a polc.

Keverni a lekvárt csak akkor kell, amikor hozzáadom a cukrot.

Elvileg kilónként 1 órát kell gőzölni a gyümiket, de ez függhet a gyümölcs víztartalmától.

Meggynél és a lédúsabb gyümölcsöknél lehet hosszabb is a főzési idő.
Amennyiben 3 óránál tovább kell gőzölni a lekvárunkat, akkor mindenképpen meg kell nézni az automatában a vizet, mert szükség lehet annak pótlására. Amennyiben pótolnunk kell, feltétlenül forró vízzel tegyük azt.

Aki pedig sűrűbb lekvárt szeretne, az tehet a vége felé hozzá pektint vagy dzsemfixet is. Ezt előre döntsük el, mert akkor ezeket cukorral elkeverve kell a lekvárhoz adni, tehát hagynunk kell egy 15-20 dkg cukrot a végére. Ez esetben viszont nem kell már kidunsztolni a lekvárt.

Én most nem tettem egyiket sem hozzá, de fogok úgy is készíteni.

Mivel beteg a barackfánk, így amennyi lekvárt bírok, annyit teszek el ebben az évben, mert ősszel kivágjuk. Már van két kisebb fajta fa utánpótlásnak.

Megjegyzés: A gőzölés végén érdemes kocsonyásodási próbát végezni. Egy kicsit kiteszünk a lekvárból egy porcelán tányérra, és meglátjuk, hogy mennyire sűrűsödik, ahogy kihűl. Ha még nem tökéletes, akkor főzzük még tovább.

Kóstoló is maradt.











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése